Magnetoterapie – léčebná metoda 21. století

Regenerační a léčebné účinky magnetického pole jsou lidem známy již více než tři tisíciletí. V posledních letech se nedílnou součástí léčby mnoha onemocnění zejména pohybového aparátu stala nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie.
V současné době se na trhu objevily cenově dostupné přístroje, které si každý pacient může pořídit a používat v pohodlí svého domova. Proto jsme pro vás připravili odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se této léčebné metody.

Na jakém principu magnetoterapie vlastně pracuje a proč je tak úspěšná?

Podstatou jejích pozitivních účinků je urychlení látkové výměny a nastartování regenerace organismu na buněčné úrovni. Během používání magnetoterapie dochází ve tkáních ke zvýšení přísunu kyslíku a živin a k lepšímu odvádění zplodin metabolismu, což je výchozí podmínkou všech ozdravných procesů.
Srozumitelným příkladem je její vliv na degenerativní onemocnění kloubů, jako je artróza nebo revmatoidní artritida. V každé lékárně si dnes můžete vybrat z mnoha druhů volně prodejných přípravků určených k péči o klouby, které do organismu doplňují látky potřebné k jejich správné funkci. Pokud je však kloubní chrupavka poškozena degenerativními procesy, její buňky nepracují správně a tak pouhý zvýšený příjem vyživujících látek většinou nestačí.
Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie však ovlivňuje nejen následky těchto onemocnění (odstraňuje bolestivost a zlepšuje pohyblivost), ale zasáhne přímo jejich příčinu – mnohonásobně urychlí metabolismus chrupavky a zvýší regenerační a reparační aktivitu jejích buněk. To ve výsledku vede k výraznému zlepšení zdravotního stavu.

Jaké má magnetoterapie účinky?

Základním mechanismem jejího působení je regenerace organismu na buněčné úrovni, detoxikace a povzbuzení hojivých a reparačních procesů. Velmi důležitý je také analgetický (protibolestivý) efekt, který se u nejmodernějších přístrojů dostavuje často již během prvních několika použití.
V místě aplikace dochází k rozšíření cév a tím k výraznému prokrvení, které přetrvává několik hodin po léčbě.
Jak důležité je pro naše zdraví dobré zásobení krví dokazuje následující příklad: šedesátiletý člověk má oprotidvacetiletému prokrveny důležité orgány (mozek, játra, ledviny...) zhruba o 40% méně. To samozřejmě vede k nižšímu přísunu kyslíku a živin ke tkáním a tím i ke zhoršení jejich funkcí. Jednoduše řečeno – ke stárnutí.
Mezi další účinky patří myorealaxace (uvolnění svalového ztuhnutí), protizánětlivé a antirevmatické působení a s tím spojené rychlé odstranění otoků.

U kterých onemocnění můžeme pulzní magnetoterapii využít?

Díky komplexnímu působení nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie je škála nemocí, u kterých ji můžeme uplatnit, velice široká a různorodá. Základní indikací použití této metody jsou rozhodně nemoci pohybového aparátu, se kterými ročně navštíví lékaře až 70% populace. Na prvním místě lze uvést bolesti kloubů obecně, artrózu a revmatoidní artritidu. Stejně časté jsou však bolesti zad, nejrůznější ústřely a funkční postižení páteře. Naše páteř je v podstatě složitá soustava kloubů, jejichž správná funkce je podporována meziobratlovými ploténkami a vazy a také svalovým korzetem. Všechny tyto tkáně jsou na magnetické pole velice citlivé a proto je u nich využití pulzní magnetoterapie tolik úspěšné.
Velice dobrých výsledků se díky efektu vazodilatace (rozšíření krevního řečiště) pravidelně dosahuje v terapii hypertenze, ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Toto působení také umožňuje předcházet a léčit pomocí pulzní magnetoterapie také diabetické komplikace, jako jsou nehojící se vředy, necitlivost a brnění dolních končetin, ale i špatné prokrvení sítnice (polovina diabetiků má po deseti letech cukrovky oční postižení).
Nelze opomenout také výrazné úspěchy této metody při léčbě neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza či rehabilitace po cévních mozkových příhodách. Skvělé výsledky uváděl již Chvojka při terapii dětské mozkové obrny.
Alespoň heslovitě můžeme dále zmínit migrény, tinnitus, syndrom tenisového lokte a zmrzlého ramene, karpální tunely, astma, osteoporózu a hojení zlomenin či poúrazové stavy.

Je nutné pořizovat si vlastní přístroj pro pulzní magnetoterapii? Nestačí prostě docházet na rehabilitaci?

Abychom dosáhli výše uvedených účinků, rozhodně nestačí pouze deset aplikací, které nám může lékař předepsat. Tkáně našeho těla vnímají magnetické pole jako stimul ke zvýšení regenerační aktivity. Tento stav však "nemocné" buňky udrží jen po omezenou dobu, maximálně několik hodin. Proto je tak důležité používat pulzní magnetoterapii dlouhodobě, nejlépe 1-2x denně. Například artróza probíhá v našich kloubech někdy i desítky let, nemůžeme tedy očekávat zlepšení během několika dní. Ano, bolest se sice často ztratí již během takto krátké doby, ale to by mělo být spíše povzbuzením pro další aplikaci, abychom během dalších měsíců dosáhli skutečného a trvalého zlepšení. Po té můžeme magnetoterapii používat během roku v pravidelných kůrách a podle potřeby.

Má tato metoda nějaké nežádoucí účinky? Můžeme se například předávkovat?

Při dodržení známých kontraindikací, jako je kardiostimulátor, krvácení, záchvatovitá neurologická onemocnění typu epilepsie (neaplikovat na oblast hlavy) či bolesti neznámého původu, je nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie zcela bezpečná a nenávyková léčebná metoda. Předávkování možné není, ale daleko účinnější než dvouhodinová aplikace na bolavá záda večer u televize je rozdělení do dvou až tří denních dávek. Tímto způsobem dosáhneme maximálního efektu.

Jsou nějaké oblasti použití magnetoterapie typické pro ženy a pro muže?

Dnešní stresující a uspěchaný životní styl s sebou ve stále větší míře přináší nepříjemné zdravotní komplikace. Více a více žen trpí například bolestivou a nepravidelnou menstruací či výraznými klimakterickými obtížemi. I zde se může magnetoterapie svým harmonizujícím působením na hormonální systém velice dobře uplatnit.

Dobré výsledky má tato metoda také u neplodnosti z nejrůznějších příčin. Po samostatné aplikaci pulzní magnetoterapie otěhotnělo 25% žen ze sledovaného souboru.
Velmi příjemný je také kosmetický efekt magnetoterapie. Mnoho žen, které trápí celulitida, už vyzkoušelo nepřeberné množství metod k jejímu odstranění a často za ně vydaly nemalé částky. Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie dokáže urychlit metabolismus v pojivové tkáni kůže, jehož zpomalení vedlo ke vzniku shluků nabobtnalých tukových buněk – pomerančové kůži. Výrazně se zvýší prokrvení v ošetřované oblasti a povzbudí se lymfatický oběh, takže odpadní látky jsou odstraňovány dokonaleji a ve větší míře. Tím se přetne bludný kruh, který neustále zhoršoval projevy celulitidy. Jako žádná jiná metoda však ani magnetoterapie samozřejmě nenahrazuje dostatek pohybu, vyváženou stravu a zdravý životní styl.
Muži mohou v pulzní magnetoterapii nalézt velkého spojence při léčbě benigní hyperplasie prostaty (nezhoubné zvětšení prostaty). Klinická studie prokázala po tříměsíční léčbě výrazné zlepšení ve všech sledovaných parametrech u více než 80% pacientů. Příjemným efektem je díky prokrvení také pomoc při potížích s erekcí. Jinými slovy – kde není krev, tam není život. Tedy ani ten sexuální.

MUDr. Václav Cikánek

Nejprodávanější magnetoterapeutické přístroje pro široké možnosti využití

Kompletní sady
Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA

Většina lidí využívá magnetoterapeutický přístroj na bolavé a poškozené klouby a záda. Sada VIVA je pro tyto účely ideálně vybavena. Využijete ji na většinu toho, na co lze magnetoterapii využít.

Více informací

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA PLUS

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA PLUS

Tato souprava Vám nabízí skutečné maximum užitné hodnoty nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie.

Více informací

Máte zájem o vlastní magnetoterapeutický přístroj?
Již za několik hodin můžete mít magnetoterapeutický přístroj kdekoliv, kde ho potřebujete a začít s léčbou či regenerací
Přečtěte si další články:
Chci poradit
Vše přímo od výrobce: splňujeme veškeré normy pro zdravotnické prostředky, nabízíme prodlouženou záruku, servis a zákaznickou podporu a péči.
Magnetoterapeutické přístroje Renaissance
© Magnetoterapie Renaissance® Bezplatná infolinka 800 810 800 E-mail: info@pulzni-magnetoterapie.cz