Bolest kloubů

Bolestivé klouby trápí mnoho z nás. Ve vyspělém světě si na diskomfort tohoto typu stěžuje asi 30 % dospělé populace. Ve věkové kategorii nad 50 let už je poměr více než poloviční. A vyhlídky nejsou dobré. Chris Wells, předseda Evropské federace proti bolesti (EFIC), odhaduje, že se bolesti kloubů stanou v budoucnu ještě zásadnějším celospolečenským problémem, a to kvůli sedavému stylu našeho života, rostoucímu počtu obézních lidí a v souvislosti s prodlužující se délkou dožití. Aby se bolest v kloubech nestala součástí vašeho životního příběhu, musíte se naučit se o své tělo starat. Pomůže vyvážená a pestrá strava s dostatkem vitamínů. Blahodárně na klouby působí pohyb. Především ale musíte začít naslouchat svému tělu, chápat a respektovat jeho limity, a hlavně bolest interpretovat jako zprávu, že něco děláte špatně, nikoliv jako impulz k polknutí prášků.

Příčiny a typy bolestí kloubů

V současnosti medicína eviduje kolem 150 různých možných příčin bolestí kloubů. Zejména u mladších ročníků bolest často přichází v důsledku jednorázového či dlouhodobého přetížení kloubu např. během sportu – znáte to, dva měsíce sedíte u počítače, pak si jdete zaběhat půlmaraton a problém je na světě. V takovém případě většinou pomůže klidový režim s tím, že délka nutného odpočinku bývá často přímo úměrná délce trvání problémů (čím dlouhodobější problémy, tím dlouhodobější klidový režim).

Pokud kloubům klid nepomůže, případně se bolest vrátí při minimální námaze, může se jednat o vážnější problém. Mezi nejčastější příčiny přetrvávající bolesti patří osteoartróza, dna a revmatoidní artritida.

Mám bolestivé klouby. Co s tím?

Léčba bolestivých kloubů závisí na příčině problémů. Populární celostní lékař Jan Hnízdil říká, že čím víc léků proti bolesti, tím víc lidí trpících bolestí. Důvod je jednoduchý. Analgetika jako ibuprofen pouze tlumí bolest (respektive vnímání bolesti). Neléčí příčinu obtíží. A co víc, pacient zbavený bolesti pak často pokračuje v přetěžování svého těla v domnění, že je vyléčený. Jenže tím své problémy pouze prohlubuje.

Trápí-li vás přetrvávající bolesti kloubů, určitě navštivte lékaře, který vyloučí vážné onemocnění. Dbejte jeho rad. Především ale přijměte skutečnost, že s vámi tělo pomocí bolesti komunikuje. Zvolněte, omezte aktivity, které vám nedělají dobře. A naopak pěstujte činnosti, které vašim kloubům prospívají – jízda na kole, plavání, turistika. Nehoňte se za výkony. Poslouchejte své tělo. Radujte se z toho, že jste.

Mohou pomoci potravinové doplňky

Na trhu existuje nepřeberná paleta přípravků k péči o klouby. Velmi populární jsou doplňky obsahující želatinu, přírodní látku, kterou normálně získáme vyvařením šlach, kostí a dalších částí těla bohatých na kolagen. Ale pozor, v současném potravinářském průmyslu bývá přírodní želatina nezřídka nahrazována umělými látkami karagenanem (E407) a pektinem.

Mnoho pacientů, které trápí bolavé klouby, nedá dopustit na přípravky obsahující chondroitin sulfát (např. GS Condro). Jedná se taktéž o tělu vlastní látku, která zajišťuje pružnost kloubní chrupavky.

Když změna životního stylu nepomůže, přichází na řadu fyzikální terapie

Upravili jste svůj životní styl, vyzkoušeli jste výživové doplňky, a klouby přesto stále bolí? Je možné, že je jejich poškození v důsledku degenerativních procesů natolik závažné, že pouhé režimové změny a výživa nestačí. V tomto stádiu se velmi osvědčuje fyzikální terapie, tedy léčba využívající působení fyzikálních sil.

Mimořádně oblíbená a úspěšná je magnetoterapie, přesněji léčba nízkofrekvenčním pulzním magnetickým polem. Magnetická terapie urychluje látkovou výměnu. Podporuje regeneraci organismu na buněčné úrovni, čímž povzbuzuje hojivé a reparační procesy. Zároveň dochází ke zvýšení přísunu kyslíku a živin a zefektivnění odvodu zplodin metabolismu. Magnetoterapie má taktéž analgetický (protibolestivý), myorelaxační (uvolnění svalového ztuhnutí), protizánětlivý a protiotokový efekt.

Pulzní magnetická terapie je mnohdy označována jako léčebná metoda pro 21. století. Ve srovnání s konvenční a nadužívanou farmakologickou léčbou je totiž mnohem šetrnější. Nedochází k vytvoření návyku, ani se jí nemůžete předávkovat.

S magnetoterapií se nejčastěji setkáme v rámci klinické praxe v nemocnicích, lázních a profesionálních rehabilitačních zařízeních. Stále častěji nachází využití také v rámci fyzioterapie a sportovního lékařství. Pro svou cenovou dostupnost, uživatelskou přívětivost a bezpečnost si magnetoterapeutické přístroje stále více pořizují i lidé pro domácí použití. Dává to smysl. Aby pacient maximálně využil léčebný potenciál magnetoterapie, je nezbytná pravidelná aplikace, ideálně i několikrát denně, což klinická praxe většinou z kapacitních důvodů neumožňuje.

Kontraindikace magnetoterapie

Ačkoliv je stimulace pomocí magnetů mimořádně bezpečná a vhodná pro pacienty všech věkových kategorií včetně dětí, existují kontraindikace. Magnetoterapie zpravidla není možná u pacientů s elektronickými implantáty (např. kardiostimulátor nebo endokochleární implantát), jejichž funkci může potenciálně narušit. Před použitím přístroje pro magnetickou terapii pečlivě prostudujte uživatelskou příručku, která uvádí kompletní výčet všech známých kontraindikací.

Nejvhodnější magnetoterapeutické přístroje pro aplikaci na klouby

Aplikátory
Aplikátor Renaissance CAVO pro aplikaci magnetoterapie

Aplikátor Renaissance CAVO pro aplikaci magnetoterapie

Nejvhodnější aplikátor pro použití na malé klouby (kotníky, kolena, zápěstí, lokty, ramena), krční páteř, na hlavu, zuby, uši, oči atd.

Více informací

Aplikátor Renaissance MANIC pro aplikaci magnetoterapie

Aplikátor Renaissance MANIC pro aplikaci magnetoterapie

Malý aplikátor určený k cílené aplikaci, například: uši, zuby, krční páteř, menší klouby, regenerace vnitřních orgánů (játra, žaludek, děloha, prostata atd.).

Více informací

Aplikátor Renaissance LETTINO pro aplikaci magnetoterapie

Aplikátor Renaissance LETTINO pro aplikaci magnetoterapie

Aplikátor, vhodný k aplikaci na celou oblast páteře včetně hýždí a hlavy. Výborně se uplatní také při aplikaci na dolní končetiny, včetně jejich kloubů. Lze ho použít také pro aplikace na obě kyčle.

Více informací

Aplikátor Renaissance VIERA pro aplikaci magnetoterapie

Aplikátor Renaissance VIERA pro aplikaci magnetoterapie

Tento aplikátor svými rozměry umožňuje umístit tělo člověka dovnitř homogenního (stejnoměrného) pulzního magnetického pole, které rovnoměrně prostoupí celou tloušťku ošetřované tkáně.

Více informací

Kompletní sady
Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA

Většina lidí využívá magnetoterapeutický přístroj na bolavé a poškozené klouby a záda. Sada VIVA je pro tyto účely ideálně vybavena. Využijete ji na většinu toho, na co lze magnetoterapii využít.

Více informací

Magnetoterapeutická sada Renaissance ANELLI

Magnetoterapeutická sada Renaissance ANELLI

Sada ANELLI je ideální volbou pro časté cestovatele, kteří chtějí mít pulzní magnetoterapii všude s sebou.

Více informací

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIERA

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIERA

Díky velkému kruhovému aplikátoru tato sada umožňuje umístit tělo člověka dovnitř homogenního (stejnoměrného) pulzního magnetického pole, které rovnoměrně prostoupí celou tloušťku ošetřované tkáně.

Více informací

Máte zájem o vlastní magnetoterapeutický přístroj?
Již za několik hodin můžete mít magnetoterapeutický přístroj kdekoliv, kde ho potřebujete a začít s léčbou či regenerací
Přečtěte si další články:
Chci poradit
Vše přímo od výrobce: splňujeme veškeré normy pro zdravotnické prostředky, nabízíme prodlouženou záruku, servis a zákaznickou podporu a péči.
Magnetoterapeutické přístroje Renaissance
© Magnetoterapie Renaissance® Bezplatná infolinka 800 810 800 E-mail: info@pulzni-magnetoterapie.cz