Kožní poranění může být mechanické, traumatické, termické, chemické, nebo k němu může dojít v důsledku různých onemocnění. Rány se podle jejich hloubky dělí na povrchové a hluboké.
Hojení kožního poranění je běžně problematické u pacientů trpících diabetem. Proto tým Irana Goudarziho (2010) zkoumal na zvířecím modelu možnost využití pulzního magnetického pole o frekvenci 20 Hz a intenzitě 8 mT k urychlení hojení těchto ran.
Kůže byla v místě poranění vystavena nízkofrekvenčnímu elektromagnetickému poli denně po dobu 1 hodiny. Účinek pulzní magnetoterapie byl zhodnocen měřením změny ve velikosti poranění, procentuálním vyhodnocením zhojení povrchu a zohledněním délky hojení a pevnosti vaziva. Výsledky díky porovnání s kontrolní skupinou prokázaly, že pulzní magnetoterapie výrazně urychluje hojení a napomáhá k vyšší pevnosti vaziva.
Zdroj: Goudarzi, I. et al. (2010). Pulsed Electromagnetic Fields Accelerate Wound Healing in the Skin of Diabetic Rats. Bioelectromagnetics, 31 (4), 318–323. Pulzní elektromagnetická pole urychlují hojení ran na kůži u diabetických krys / Pulsed electromagnetic fields accelerate wound healing in the skin of diabetic rats. Hojení kůže po rakovině bylo řešeno za asistence pulzní magnetoterapie v případové studii z roku 2011, kdy se pacient zotavoval po operaci příušní slinné žlázy.
Pacientovi byla diagnostikována rakovina příušní slinné žlázy, byl operován a prodělal radiační terapii v srpnu roku 2007. Tvář se mu však po operaci nezhojila a zůstala 3,5 roku stejná. Na konci dubna 2011 začal na tváře aplikovat pulzní elektromagnetické pole. Jeho tvář se po 2 týdnech a po 5 aplikacích nízkofrekvenčního pulzního magnetického pole výrazně zregenerovala. Urychlené hojení je způsobeno tím, že pulzní magnetoterapie výrazně zvyšuje proliferaci a migraci. Čím rychlejší je migrace, tím méně vzniká jizev. Tato terapie také napomáhá fosforylaci, tedy aktivaci VEGF (vaskulární endoteliální růstový faktor), který mimo jiné působí protiapopticky. To znamená, že pulzní magnetické pole působí proti naprogramované buněčné smrti v genomu a zpomaluje stárnutí buněk.
Pacientova tvář se při pravidelné aplikaci pulzního elektromagnetického pole výrazně zlepšila. Tato léčba díky své schopnosti zrychlit hojení poraněné kůže, představuje vhodnou volbu nejen pro pacienty s pooperačními poraněními.
Důležité je zmínit, že u nás rakovina patří mezi kontraindikace pro aplikace magnetoterapie.
V této části našeho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám přinášíme komplexní informace o magnetoterapii, které jsou sesbírány především z veřejně dostupných zdrojů. Průběžně zde zveřejňujeme publikované odborné studie, zkušenosti odborníků a odborných pracovišť i domácích uživatelů. Najdete tu články na různá témata, která se týkají magnetoterapie, nebo s magnetoterapií úzce souvisí. Doplňujeme zde také zajímavosti a inspirace z oblasti zdraví.
Záměrně v této rubrice publikujeme informace, prezentované z hlediska "klasické medicíny", "celostního pohledu" i různých "alternativních přístupů". Veškeré informace, které zde zveřejňujeme, Vám předkládáme především jako podněty k zamyšlení.
Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Zavolejte nám na naši bezplatnou infolinku (+420) 800 810 800, nebo nám odešlete jednoduchý formulář pro rychlý dotaz a my se Vám ozveme. Rádi Vám s čímkoliv poradíme.
MÁM DOTAZ