Roztroušená skleróza

Zkráceně RS, latinsky sclerosis multiplex je zánětlivě degenerativní onemocnění centrálního nervového systému (CNS), při kterém dochází k demyelinizačním procesům. Nastává imunitní reakce proti myelinovým obalům vlastních nervových vláken. Vlákna ztrácejí svou funkci, a to způsobuje závažné poruchy nervového systému.

Roztroušená skleróza může probíhat opakovaně v nárazovém zhoršení s následnou remisí (vymizením příznaků), nebo se choroba pomalu zhoršuje. Střední délka života pacientů je téměř stejná jako u zdravých lidí. Vzácně může mít onemocnění smrtící průběh. Může také dojít i k vyhasnutí chorobného procesu, a to s trvalým efektem. Onemocnění se vyskytuje v každém věku, nejvíce mezi 20. až 40. rokem života. Častěji jsou postiženy ženy.

Prvotní příznaky roztroušené sklerózy jsou nenápadné. Může jít o klopýtání, inkontinenci moče, obtížné drobné práce prsty, narůstající únavu, poruchy ve smyslu neostrosti zraku, závratě, třesy a další širokou škálu příznaků až po obrny a další těžká postižení centrálního i periferního nervstva. K prokázání diagnózy se využívá vyšetření pomocí magnetické rezonance a rozbor mozkomíšního moku. Není známo, jaké jsou přesné příčiny onemocnění. Jedním z faktorů je pravděpodobně vrozená dispozice a zakovení těla, zejména rtutí a hliníkem.

Studie o působení magnetoterapie a možnosti léčby:

Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie: Nielsen J. F., Sinkjaer T., Jakobsen J., Neurologická klinika Fakultní nemocnice v Aarhus, Dánsko.

Spasticita se obecně definuje jako stav zvýšeného svalového tonu, jako odpor při pasivním natahování svalu, který se zvýrazňuje s narůstající rychlostí tohoto natahování. Etiologicky je nejčastější příčinou spasticity úrazové poškození míchy nebo může být spasticita důsledkem degenerativního onemocnění, např. při sclerosis multiplex. Vliv opakovaných magnetických stimulací na spasticitu byl hodnocen u 38 pacientů s roztroušenou sklerózou ve dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii. První skupina (n = 21) byla léčena opakovanou magnetickou stimulací, druhá skupina (n = 17) užívala placebo. Obě skupiny byly léčeny 2× denně po dobu 7 po sobě jsoucích dní. Vlastní hodnocení denních aktivit se v aktivní skupině zvýšilo o 22 % (p = 0,007) a ve skupině s placebem o 29 % (p = 0,004). U aktivní skupiny došlo ke klinickému zlepšení spasticity, skóre bylo – 3,3 (+/- 4,7) AU, skupina s placebem zaznamenala skóre + 0,7 (+/- 2,5) AU (p = 0,003). Stretch reflex limit byl u skupiny s aktivní léčbou + 4,3° (+/- 7,5°), tj. zvýšený, u skupiny s placebem byl tento limit – 3,8° (+/- 9,7°), (p = 0,001).

Závěr: Údaje uvedené v této studii potvrzují, že opakované magnetické stimulace mají antispastický vliv na roztroušenou sklerózu.

Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie: J. Piatkowski, M. D., S. Kern, Ph. D. a T. Ziemssen, M. D., The Journal of alternative and comlementary medicine, 2009.

Cíl: Tato studie byla zaměřena na zhodnocení dlouhodobých účinků BEMER na únavu pacientů s roztroušenou sklerózou. Pacienti: 37 relabujících – remitentních pacientů s významnými projevy únavy. Intervence se skládala z léčby magnetickým polem BEMER, léčba trvala 12 týdnů – dvakrát denně po dobu 8 minut. Výsledkem byla změna v MFIS mezi začátkem a 12. týdnem léčby. Sekundárními kritérii byly změny ve škálách FSS, ADS-L, MSFC a EDSS.

Výsledky: Byly prokázány signifikantní rozdíly hodnot po 12 týdnech ve prospěch skupiny s aktivní léčbou.

Závěr: V pilotní studii byl prokázán příznivý účinek magnetoterapie na únavu pacientůs roztroušenou sklerózou.

Léčba roztroušené sklerózy je pouze symptomatická, jelikož není známa jasná příčina onemocnění. Současná léčba dokáže projevy a průběh nemoci potlačit. Proto je důležité zahájit léčbu okamžitě po stanovení diagnózy. Každé vzplanutí onemocnění (takzvaná ataka) vede k zahájení akutní terapie. Ta spočívá v podání kortikosteroidů, které působí protizánětlivě a mají za úkol urychlit zotavení z ataky. Pro pacienta je důležitý klidový režim. Dlouhodobá terapie má za úkol snížit výskyt atak a celkově zpomalit průběh onemocnění. Nutno předcházet infekčním onemocněním a velké psychické a fyzické zátěži, které zhoršují průběh roztroušené sklerózy. Důležitá je rehabilitace a životospráva, včetně dostatečného příjmu vitamínů.

Fyziatrickou metodou doplňující celkovou zdravotní péči o pacienta s roztroušenou sklerózou je pulzní magnetoterapie, která je aplikovatelná po celou dobu onemocnění souběžně s ostatní léčbou. Jejím cílem je zpomalovat progresi nemoci a zbavovat pacienta některých příznaků.

• Podílí se na zpomalování progrese nemoci a stabilizování zdravotního stavu.
• Dochází k úpravě biorytmů spánku a umožňuje mozku se lépe regenerovat.
• Má vasodilatační efekt.
• Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
• Jedná se o řešení bez dalších léků.
• Jde o neinvazivní metodu.

V této části našeho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám přinášíme komplexní informace o magnetoterapii, které jsou sesbírány především z veřejně dostupných zdrojů. Průběžně zde zveřejňujeme publikované odborné studie, zkušenosti odborníků a odborných pracovišť i domácích uživatelů. Najdete tu články na různá témata, která se týkají magnetoterapie, nebo s magnetoterapií úzce souvisí. Doplňujeme zde také zajímavosti a inspirace z oblasti zdraví.

Záměrně v této rubrice publikujeme informace, prezentované z hlediska "klasické medicíny", "celostního pohledu" i různých "alternativních přístupů". Veškeré informace, které zde zveřejňujeme, Vám předkládáme především jako podněty k zamyšlení.

Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Máte dotaz? Zajímají Vás bližší informace o magnetoterapii?

Zavolejte nám na naši bezplatnou infolinku (+420) 800 810 800, nebo nám odešlete jednoduchý formulář pro rychlý dotaz a my se Vám ozveme. Rádi Vám s čímkoliv poradíme.

MÁM DOTAZ
Další diagnózy ve světle lékařských studií
Chci poradit
Upozornění: Nevyužívejte obsah těchto webových stránek, nebo jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Kontraindikace pro použití magnetoterapie: elektronické lékařské zařízení, v období těhotenství, při krvácení. Více o kontraindikacích zde.
Čtěte návod na obsluhu před použitím.
Prodloužená záruka Snadná obsluha Český výrobek Prověřená kvalita Zákaznická podpora
Magnetoterapeutický prostředek Duo Forte je přístroj určený k léčbě nízkofrekvenčním magnetickým polem v domácím i klinickém prostředí. Duo Forte je aplikovatelný k léčbě v rámci fyzioterapie, také se zaměřením na konkrétní zdravotní obtíže.
Vše přímo od výrobce: nabízíme prodlouženou záruku, servis a bezplatnou zákaznickou podporu a péči.
© Magnetoterapie Renaissance® Bezplatná infolinka (+420) 800 810 800 E-mail: info@pulzni-magnetoterapie.cz