Limitovaná prázdninová nabídka: 3 aplikátory za cenu jednoho časově omezená nabídka od 18. 6. 2024 do 18. 7. 2024 nebo do vyprodání zásob Přejít k nabídce

Tinnitus

Tinnitus (ušní šelesty, pískání v uších). Pokud slyšíte šumění, hučení nebo pískání v uších, tak všechny tyto a další nepříjemné zvuky v uších nebo hlavě mohou doprovázet onemocnění zvané ušní šelest neboli tinnitus. Tinnitus je sluchový vjem, který nemá zvukový zdroj ve vnějším prostředí člověka. Jeho zdroj může být ušní i mimoušní. Tinnitus může být doprovázen i závratí (motáním hlavy), způsobuje úzkosti a nespavost. Projevy se zpravidla zvýrazňují a prohlubují při psychické zátěži. Objektivní tinnitus představuje vzácný jev, který se stává tehdy, když zvuky slyší i vyšetřující. Objektivní forma příznaku se zpravidla váže k narušení tvaru některé z částí sluchového ústrojí. Může se jednat například o zející Eustachovu trubici, záškuby patrového svalstva, cévní výduť v blízkosti ucha a jiné příčiny.

Subjektivní tinnitus slyší pouze pacient. Subjektivní příznak je velmi rozšířen. Může být spojen například se sluchovou poruchou, poruchou prokrvení vnitřního ucha, záněty, poškozením sluchu silným zvukovým podnětem, profesionální nedoslýchavostí, úrazy ucha a řadou dalších okolností.

Příčinou vzniku tinnitu může být stres, hluk, kouření, alkohol, drogy, vysoký krevní tlak, cévní nebo srdeční onemocnění, postižení krční páteře, mozkové nádory, hormonální poruchy. Ušní šelesty se mohou vyskytovat například jako součást Menierovy nemoci. Ušní šelesty jsou však zaznamenávány i v případech, kdy je sluch bez známek postižení. Nad 60 let věku výskyt tinnitu narůstá.

Průběh léčby a studie o působení magnetoterapie:

Strategie řešení tinnitu jsou různé, stejně jako jeho příčiny. V rozhovoru s pacientem jsou zkoumány subjektivní vlastnosti šelestů. Jsou prováděna audiometrická vyšetření (k určení rozsahu postižení sluchu) a případně doplňkově otomikroskopická vyšetření a vyšetření převodního systému ucha (podrobné vyšetření uší mikroskopem). Často je nutné zapojit neurologické, interní, oční a psychiatrické vyšetření. Pokud je objevena příčina tinnitu, spočívá léčba právě v jejím odstranění. U chronických forem bez zjevné příčiny je nutné zmírnit příznak například zařízením k maskování zvuků, nebo takzvaným kochleárním implantátem. V posledních letech je aplikována moderní metoda k řešení chronického tinnitu v podobě stimulace mozkové kůry v oblasti levého spánkového laloku pomocí pulzních magnetoterapeutických přístrojů.

Chronický tinnitus a účinky pulzní magnetické stimulace zkoumali autoři této studie (Langguth et al., 2006), jelikož již dříve transkraniální magnetická stimulace (TMS) ukázala, že magnetoterapie dokáže modifikovat podráždění mozkové kůry a léčit tak sluchové halucinace a jiné poruchy.

Jelikož je tinnitus často spojován s ohluchnutím důsledkem plasticity nervové soustavy a neexistuje na něj léčebná metoda zaručující stoprocentní účinek, vyzkoušeli autoři této studie na třech pacientech repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci (rTMS), jejíž magnetické pole zasahuje do prvních několika milimetrů povrchové kůry mozku.

Při této příležitosti zároveň porovnávali účinky pulzní magnetoterapie jak při nízké frekvenci 1 Hz, tak u vyšších frekvencí 5–20 Hz. Pomocí metody neurozobrazování byla prokázána zvýšená aktivita v centrálním sluchovém systému. Ukázalo se, že nízká frekvence magnetoterapie (1 Hz a méně) způsobí snížení podráždění mozkové kůry, zatímco vyšší frekvence magnetoterapie (5–20 Hz) ho zvýší. Autoři se zároveň zmínili, že přímá magnetická stimulace mozkové kůry nízkou frekvencí 1 Hz způsobuje dlouhodobý pokles podráždění mozkové kůry, který pak trvá i po skončení terapie. Jinými slovy opakující se stimulace pulzní magnetoterapií s nízkou nebo vyšší frekvencí může zajistit ovlivňování funkce centrálního nervového systému a efektivně tak léčit chronický tinnitus.

Zdroj: Langguth, B. et al. (2006) Repetitive transcranial magnetic stimulation and chronic tinnitus. Acta Oto-Laryngologica (Supplement). 126102–105.Repetitivní transkraniální magnetická stimulace a chronický tinnitus / Repetitive transcranial magnetic stimulation and chronic tinnitus.

V této části našeho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám přinášíme komplexní informace o magnetoterapii, které jsou sesbírány především z veřejně dostupných zdrojů. Průběžně zde zveřejňujeme publikované odborné studie, zkušenosti odborníků a odborných pracovišť i domácích uživatelů. Najdete tu články na různá témata, která se týkají magnetoterapie, nebo s magnetoterapií úzce souvisí. Doplňujeme zde také zajímavosti a inspirace z oblasti zdraví.

Záměrně v této rubrice publikujeme informace, prezentované z hlediska "klasické medicíny", "celostního pohledu" i různých "alternativních přístupů". Veškeré informace, které zde zveřejňujeme, Vám předkládáme především jako podněty k zamyšlení.

Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Máte dotaz? Zajímají Vás bližší informace o magnetoterapii?

Zavolejte nám na naši bezplatnou infolinku (+420) 800 810 800, nebo nám odešlete jednoduchý formulář pro rychlý dotaz a my se Vám ozveme. Rádi Vám s čímkoliv poradíme.

MÁM DOTAZ
Další diagnózy ve světle lékařských studií
Chci poradit
Upozornění: Nevyužívejte obsah těchto webových stránek, nebo jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Kontraindikace pro použití magnetoterapie: elektronické lékařské zařízení, v období těhotenství, při krvácení. Více o kontraindikacích zde.
Čtěte návod na obsluhu před použitím.
Prodloužená záruka Snadná obsluha Český výrobek Prověřená kvalita Zákaznická podpora
Magnetoterapeutický prostředek Duo Forte je přístroj určený k léčbě nízkofrekvenčním magnetickým polem v domácím i klinickém prostředí. Duo Forte je aplikovatelný k léčbě v rámci fyzioterapie, také se zaměřením na konkrétní zdravotní obtíže.
Vše přímo od výrobce: nabízíme prodlouženou záruku, servis a bezplatnou zákaznickou podporu a péči.
© Magnetoterapie Renaissance® Bezplatná infolinka (+420) 800 810 800 E-mail: info@pulzni-magnetoterapie.cz
Limitovaná prázdninová nabídka: 3 aplikátory za cenu jednoho časově omezená nabídka od 18. 6. 2024 do 18. 7. 2024 nebo do vyprodání zásob Přejít k nabídce