Zánět prostaty (prostatitida) je nejčastější urologické onemocnění u mužů. Projevuje se kromě častějšího močení a nutkání k močení také horečkou, zimnicí, pálivou či řezavou bolestí při močení či sexuálními poruchami. Příčinou je často bakteriální infekce. Může jít o chronický zánět či akutní formu onemocnění. Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení prostaty. Objevuje se u mužů převážně po dosažení 50 let.
Prostata růstem utlačuje spodinu močového měchýře, moč se hromadí v močovém měchýři a dochází ke ztluštění jeho stěny. Močový měchýř je oslabený a ztrácí schopnost se zcela vyprázdnit, takže v měchýři zůstane zbytek moči (močová retence). Tyto obtíže provází výskyt mnoha močových infekcí a další potíže: vyprazdňovací poruchy, přítomnost krve v moči (hematurie), poškození ledvin, močové kameny.
Zvětšení, otok a zánětlivé změny prostaty vedou ke ztíženému průtoku moče a tím i k častému močení v malých objemech. Jedná se o progresivní onemocnění, které může skončit selháním funkcí dolních močových cest a ledvinovou nedostatečností. Výrazně obtěžuje pacienta a je rizikovým faktorem i pro vznik maligního onemocnění prostaty.
Klasická léčba zánětu prostaty spočívá ve volbě vhodných antibiotik. U benigní hyperplazie se dle obtíží nemocného, laboratorních výsledků, zobrazovacích vyšetření a stupně obstrukce stanovuje patřičný léčebný postup. Používá se účinek těchto léků: alfablokátorů, inhibitorů 5alfa-reduktázy či fytoterapeutik. Pokud farmakologická terapie není dostatečně efektivní a problémy dlouhodobě přetrvávají nebo se zvyšuje množství komplikací, lékař většinou doporučuje nepříjemné chirurgické řešení. Prevencí je dostatek pohybu a zdravá strava (omezení alkoholu, kofeinu, tuků, cukrů a živočišných bílkovin).
Chronické zánětlivé onemocnění prostaty a možnost využití pulzní magnetoterapie k jeho léčbě testoval na 21 pacientech lékařský tým z urologické kliniky v Hradci Králové v České republice.
Chronický zánět prostaty je jedním z nejčastějších urologických problémů. Touto chorobou trpí asi 10–15 % mladých mužů a mužů středního věku. Studie se tedy zúčastnilo 21 pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním prostaty ve věku od 42 do 86 let.
Léčebný plán vycházel ze zkušeností s jinými zánětlivými onemocněním. Každá expozice pulznímu magnetickému poli s frekvencí 24 Hz trvala 30 minut. Následné hodnocení léčby vycházelo ze subjektivních výsledků zaznamenávaných pomocí dotazníku Americké urologické asociace (AUA). Dále se také srovnávaly laboratorní výsledky, tedy krevní obraz, plazmatická koncentrace minerálů (Na+, K+ Cl-), kreatinin, urea, PSA enzymatická aktivita, fosfatázy, mikrobiální kultivace spermií nebo prostatické sekrece. Nakonec bylo provedeno srovnání vyšetření uroflowmetrie a ultrazvukového vyšetření prostaty. Všechna vyšetření byla provedena před léčbou, po 10 expozicích a po 3 až 4 měsících po skončení magnetoterapie.
Výsledky ukázaly na několik výrazných účinků pulzní magnetoterapie. Podle vyšetření uroflowmetrem se u 5 pacientů ze 6 výrazně zlepšily výsledky. Ze 13 pacientů s pozitivní bakteriální kultivací, kteří byli léčeni zároveň i antibiotiky, v 8 případech bakterie vymizely. To tedy znovu potvrzuje dobře známý fakt, že se pozitivní léčebný účinek zesílí působením pulzního magnetického pole v kombinaci s antibiotiky.
Závěr studie potvrdil analgetický účinek pulzní magnetoterapie u chronického onemocnění prostaty a zároveň upozorňuje na její zjevně pozitivní vliv na průběh zánětu. Pozitivní efekt byl již prokázán i u jiných, převážně revmatických zánětlivých onemocnění.
Pulzní magnetoterapie je jinými slovy velmi přínosná pro pacienty trpící chronickými zánětlivými onemocněními prostaty.
Zdroj: Navrátil P., Novák I. & Šístek R. (2006). Chronické zánětlivé onemocnění prostaty a účinek NPMP, Urologická klinika v Hradci Králové.
Pulzní magnetoterapie svým protiotokovým a protizánětlivým efektem stimuluje hojení zánětu, regeneruje hladké svalstvo, pozitivně ovlivňuje i mikrobiální kontaminace prostatického sekretu a napomáhá obnově normálních funkcí prostaty. Zároveň velmi pozitivně ovlivňuje i sexuální dysfunkce. Je velmi vhodná a přínosná i v případě rekonvalescence po operaci prostaty. Principem působení pulzní magnetoterapie je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy pronikají až do místa cílené aplikace.
V této části našeho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám přinášíme komplexní informace o magnetoterapii, které jsou sesbírány především z veřejně dostupných zdrojů. Průběžně zde zveřejňujeme publikované odborné studie, zkušenosti odborníků a odborných pracovišť i domácích uživatelů. Najdete tu články na různá témata, která se týkají magnetoterapie, nebo s magnetoterapií úzce souvisí. Doplňujeme zde také zajímavosti a inspirace z oblasti zdraví.
Záměrně v této rubrice publikujeme informace, prezentované z hlediska "klasické medicíny", "celostního pohledu" i různých "alternativních přístupů". Veškeré informace, které zde zveřejňujeme, Vám předkládáme především jako podněty k zamyšlení.
Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Zavolejte nám na naši bezplatnou infolinku (+420) 800 810 800, nebo nám odešlete jednoduchý formulář pro rychlý dotaz a my se Vám ozveme. Rádi Vám s čímkoliv poradíme.
MÁM DOTAZ