Limitovaná vánoční nabídka: 3 aplikátory za cenu jednoho časově omezená nabídka od 1. 11. do 22. 12. 2024 nebo do vyprodání zásob Přejít k vánoční nabídce

Artróza

Co je to artróza

Artróza (osteoartróza, zkratka OA) patří mezi nejčastější onemocnění kloubů. Jedná se o degenerativní onemocnění kloubů, které vzniká především na základě opotřebení kloubní chrupavky, ale také vlivem systémového onemocnění, následkem úrazu, nebo v důsledku nevhodného životního stylu. Někdy se mohou zmiňovat i dědičné faktory (nedědí se přímo artróza jako taková, ale určitý typ pojivové tkáně a "genetická náchylnost").

Typy artrózy:

  • Artróza kolene - gonartróza
  • Artróza kyčle - koxartróza
  • Artróza ramene - omartróza
  • Artróza zápěstí či prstů - risartróza
  • Artróza kotníku
  • Artróza páteře - pokud se týká obratlů, označuje se jako "spondylóza", pokud se jedná o artrózu kloubů páteře, označuje se jako "spondylartróza"; rozlišuje se i podle oblasti páteře na artrózu kční páteře a artrózu bederní páteře
  • Artróza čelistního kloubu
Artróza

Příznaky artrózy

Mezi nejčastější projevy artrózy patří:

  • bolest
  • ztuhlost
  • zhoršená pohyblivost
  • zánět, otok
  • citlivost na chlad

V kloubech postižených artrózou se postupně ztenčuje kloubní chrupavka, zužuje se kloubní štěrbina, vznikají kostní výrůstky (osteofyty). Mohou se objevit i deformace kloubní jamky a hlavice. Kloubní štěrbina postupně mizí, na kloubech jsou viditelné deformace a s postupem artrózy se nadále zhoršuje funkčnost kloubu.

Příznaky artrózy
Popisek k obrázku: A. Zdravé koleno (obrázek vlevo) | B. Artróza kolene (obrázek vpravo) | 1. Chrupavka | 2. Lýtková kost (fibula) | 3. Holenní kost | 4. Poranění chrupavky | 5. Osteofyty | 6. Obnažení kosti | 7. Eroze chrupavky | 8. Meniskopatie | 9. Fragmenty chrupavky

Artróza se postupně rozvíjí v několika stádiích. Rozlišuje se 1. stupeň artrózy, 2. stupeň artrózy, 3. stupeň artrózy a 4. stupeň artrózy. První stupeň je nejmírnější, čtvrtý stupeň je nejrozvinutější.

Stupně artrózy

Artróza 1. stupně

Ztenčuje se chrupavka. V důsledku toho se zužuje se kloubní štěrbina.

Artróza 2. stupně

Dochází k dalšímu zužování štěrbiny. Objevují se lehké nerovnosti kloubních ploch, tvoří se kostní výrůstky (osteofyty), dochází i k ztvrdnutí a zahuštění kosti (sklerotizace).

Artróza 3. stupně

Kloubní štěrbina je již výrazně zúžená. Dále vznikají kostní výrůstky (osteofyty). Objevuje se také poškození chrupavky v kloubech (subchondrální skleróza) nebo deformace kloubní jamky a hlavice.

Artróza 4. stupně

Tento stupeň artrózy se projevuje jako pokročilé stádium souhrnu všech změn, popisovaných výše. Kloubní štěrbina postupně mizí a může i úplně vymizet. Deformace kloubů je patrná. Dochází k pokročilým poruchám funkce kloubu.

Léčba artrózy

Před začátkem léčby je důležité vyšetření odborným lékařem. Obvykle se provádí rentgen, případně i magnetická rezonance, krevní testy apod.

Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Léky na artrózu

Léčba pomocí léků se označuje odborněji jako "medikamentózní léčba", nebo "farmakologická léčba". Používají se zejména léky proti bolesti (analgetika) a nesteroidní antirevmatika. Mohou se podávat kortikoidy a látky pro kloubní výživu, které pomáhají chránit chrupavku a udržovat správnou funkci a stav kloubů. Existují také léky na artrózu, které působí preventivně a zpomalují nebo i zastavují postup artrózy.

Fyzioterapie, fyzikální léčba a alternativní léčba artrózy

Mezi nefarmakologické a fyzikální způsoby, které se používají v rámci léčby artrózy se obecně nejčastěji uvádí fyzioterapie, manuální terapie, elektroléčba, magnetoterapie, laseroterapie, tepelná a chladová terapie, vhodné cvičení a pohybové aktivity, akupunktura, léčebné lázeňské pobyty apod. Je možné také využít protetické, kompenzační a zdravotnické pomůcky.

Chirurgická léčba artrózy

Pokud nestačí farmakologická, fyzikální a pohybová léčba, přistupuje se v některých případech k operaci.

Mezi nejčastěji prováděné chirurgické zákroky patří:

Náhrady kloubů: Poškozený kloub se nahrazuje umělým. Kloubní náhrada (endoprotóza) může být částečná, nebo úplná (zkratka TEP). Nejčastěji se provádí u kyčelního klobu a kolene. Náhrada je ale možná i u ostatních kloubů, například u lokte, ramene a na dalších místech.

Artroskopie: Při artroskopii (zkratka ASK) se používá kamera s optikou, která se zavádí jen z malých přístupových ran (vpichů) a pomocí nástrojů se ošetří nitrokloubní struktury. Nejčastěji se touto metodou provádí odstranění menisků, sešití menisku pomocí stehu nebo implantátu, náhrada předního nebo zadního zkříženého vazu, náhrada kloubní chrupavky, nebo stabilizace čéšky.

Osteotomie: Jedná se o operační metodu, při které se koriguje (rovná) osa končetiny tak, aby se zabránilo nerovnoměrnému zatížení kloubu. Výhodou osteotomie je zachování vlastního kloubu.

Existují dva typy osteomií.
Ostemie otevřená: Kost je naříznuta a postupným rozevíráním řezu se dosahuje požadované osy. Vzniklá mezera se pak zaplňuje krví, která se časem přeměňuje na kostní tkáň. U velkých deformit se rozevření vyplňuje kostními štěpy, nebo materiálem, který urychluje kostní novotvorbu.
Ostemie zavřená: Z kosti je vytínán klín. Jeho velikost se měří před operací.

Prevence artrózy

  • zdravý životní styl: vhodná strava, pohyb a pravidelná fyzická aktivita, nepřetěžovat se...
  • přiměřená tělesná hmotnost (nadváha zatěžuje klouby)
  • průběžná regenerace
  • preventivní návštěva fyzioterapeuta
  • doplňky stravy podporující zdraví kloubů
  • v případě potřeby včasná návštěva lékaře

Kam dál?

Přečtěte si o artróze kolene a studii o působení magnetoterapie.

Inspirujte se články a videi na našem webu.

V této části našeho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám přinášíme komplexní informace o magnetoterapii, které jsou sesbírány především z veřejně dostupných zdrojů. Průběžně zde zveřejňujeme publikované odborné studie, zkušenosti odborníků a odborných pracovišť i domácích uživatelů. Najdete tu články na různá témata, která se týkají magnetoterapie, nebo s magnetoterapií úzce souvisí. Doplňujeme zde také zajímavosti a inspirace z oblasti zdraví.

Záměrně v této rubrice publikujeme informace, prezentované z hlediska "klasické medicíny", "celostního pohledu" i různých "alternativních přístupů". Veškeré informace, které zde zveřejňujeme, Vám předkládáme především jako podněty k zamyšlení.

Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Chci poradit
Upozornění: Nevyužívejte obsah těchto webových stránek, nebo jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Kontraindikace pro použití magnetoterapie: elektronické lékařské zařízení, v období těhotenství, při krvácení. Více o kontraindikacích zde.
Čtěte návod na obsluhu před použitím.
Prodloužená záruka Snadná obsluha Český výrobek Prověřená kvalita Zákaznická podpora
Magnetoterapeutický prostředek Duo Forte je přístroj určený k léčbě nízkofrekvenčním magnetickým polem v domácím i klinickém prostředí. Duo Forte je aplikovatelný k léčbě v rámci fyzioterapie, také se zaměřením na konkrétní zdravotní obtíže.
Vše přímo od výrobce: nabízíme prodlouženou záruku, servis a bezplatnou zákaznickou podporu a péči.
© Magnetoterapie Renaissance® Bezplatná infolinka (+420) 800 810 800 E-mail: info@pulzni-magnetoterapie.cz
Limitovaná vánoční nabídka: 3 aplikátory za cenu jednoho časově omezená nabídka od 1. 11. do 22. 12. 2024 nebo do vyprodání zásob Přejít k vánoční nabídce