Bolesti zad patří mezi časté zdravotní problémy. Mohou být krátkodobé, nebo dlouhodobé.
Akutní bolest zad se většinou projevuje na jednom místě, nebo v určité oblasti zad. Objevuje se náhle a ve většině případů do několika dnů, nebo týdnů mizí. Chronická bolest zad může trvat po dobu několika týdnů i měsíců. V některých případech se stává i letitým problémem.
Bolesti zad vznikají také v důsledku úrazu či poranění. Mohou být vyvolané závažnějším onemocněním, nebo způsobeny infekcemi, záněty, nebo postižením nervů. Svoji roli může hrát i psychika (zejména nadměrná psychická zátěž).
Bolest v zádech může být pociťovaná jako tupá, bodavá, svíravá, mučivá, mírná, intenzivní, pálivá atd. Může vystřelovat i do jiných částí těla. Někdy ji provází brnění, nebo znecitlivění v nějaké části těla. Často je provázena zhoršením pohyblivosti.
Nejčastější typy bolesti zad:
Mezi nejběžnější příčiny bolestí zad patří:
Před začátkem léčby je důležité vyšetření odborným lékařem. V rámci klinického vyšetření lékař může používat pohmat a poklep, kdy hodnotí lokální bolestivost, proteplení, stabilitu nebo svalové spasmy. Může následovat neurologické vyšetření, případně i laboratorní testy. Součástí diagnostiky jsou také zobrazovací metody, převážně rentgen (RTG), výpočetní tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI).
Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Léky se používají zejména proti bolesti (především analgetika) a zánětu, případně i jako prostředky proti křečím, uvolňující křečové stažení svalů (spasmolytika). Některé léky jsou dostupné pouze na lékařský předpis, jiné se dají zakoupit i bez předpisu. Kromě prášků ve formě tablet a tobolek se používají také masti, gely, spreje na bolest a obstřiky.
Rehabilitace je u bolestí zad jedna ze základních forem léčby, především u chronické bolesti zad. V nabídce možností "tradiční" i "alternativní" léčby je fyzioterapie, manuální techniky, terapeutické masáže, chiropraxe, akupunktura a další metody a postupy. Fyzioterapeut Vás může seznámit s vhodným cvičením. V rámci fyzikálních metod se používá elektroléčba, laseroterapie, nebo magnetoterapie. Svoji roli hraje také psychika. V některých případech je tedy na místě vzít v potaz i psychosomatické souvislosti.
V dnešní době jsou možné takzvané miniinvazivní a endoskopické výkony, při kterých je na těle vytvořeno jedno pracovní místo pro výkon o velikosti osmi až deseti milimetrů, do kterého
se následně zavádí pracovní nástroje včetně speciální kamery.
K větším operativním zákrokům se na základě doporučení lékaře přistupuje převážně v těch případech, pokud je příčinou bolesti zad vyhřezlá meziobratlová ploténka. Mezi hlavní důvody, kvůli kterým
se provádí operace zad jsou degenerativní změny struktur páteře (spondylóza, chondróza, spondylartróza) a úrazy zad.
Tip: Jak správně sedět, abyste předcházeli problémům se zády
Sedavý způsob patří mezi časté příčiny bolestí zad. Při pravidelné dlouhodobější práci s počítačem si určitě dejte pozor i na správnou výšku monitoru, pořiďte si dobrou židli a uzpůsobte si místo, kde pracujete. Tyto souvislosti podrobně řeší "ergonomie pracovního místa".
V této části našeho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám přinášíme komplexní informace o magnetoterapii, které jsou sesbírány především z veřejně dostupných zdrojů. Průběžně zde zveřejňujeme publikované odborné studie, zkušenosti odborníků a odborných pracovišť i domácích uživatelů. Najdete tu články na různá témata, která se týkají magnetoterapie, nebo s magnetoterapií úzce souvisí. Doplňujeme zde také zajímavosti a inspirace z oblasti zdraví.
Záměrně v této rubrice publikujeme informace, prezentované z hlediska "klasické medicíny", "celostního pohledu" i různých "alternativních přístupů". Veškeré informace, které zde zveřejňujeme, Vám předkládáme především jako podněty k zamyšlení.
Upozornění: Veškeré informace na těchto stránkách jsou obecného charakteru. Nevyužívejte tento obsah či jakýkoliv jiný obsah na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze odborný lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.